IKT nozare Latvijā sevi piesaka aizvien skaļāk

IKT nozare Latvijā sevi piesaka aizvien skaļāk

Tehnoloģijas arī Latvijas kontekstā ieņem aizvien lielāku lomu, integrējoties un padarot efektīvākas aizvien vairāk jomas, kā arī attīstot jaunas. Informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozare šajā ziņā atrodas ne vien straujāk augošo nozaru bariņā, bet arī vadošajās pozīcijās rentabilitātes ziņā – par šādu tendenci Latvijā liecina Centrālās Statistikas pārvaldes (CSP) apkopotie dati par 2017. gadu.  

CSP aplūkotie rezultāti par dažādu nozaru ekonomisko rentabilitāti Latvijā 2017. gadā ļauj secināt, ka tieši IKT nozare ir viena no rentablākajām nozarēm Latvijā. Ekonomiskā rentabilitāte ļauj noteikt to, cik daudz uzņēmums nopelnījis attiecībā pret kompānijas aktīvu vērtību. Uzņēmumiem, kas darbojas IKT nozarē Latvijā, vidējā aktīvu rentabilitāte sasniegusi 10%, būtiski pārsniedzot vidējo rādītāju visās tautsaimniecības nozarēs, kas 2017. gadā sasniedzis vien 4,5%.

Par informācijas un komunikāciju tehnoloģiju jomas aizvien augošo nozīmi Latvijā liecina vairāki dati. Piemēram, kopš 2008. gada šajā nozarē strādājošo skaits pieaudzis teju par pusi jeb 46%. Savukārt, atalgojuma pieaugums mērojams vēl lielākos skaitļos, sasniedzot pat +72%. 2018. gada izskaņā IKT nozarē Latvijā darbojās teju 34 tūkstoši strādājošo. Tikmēr IKT jomas uzņēmumu kopējā peļņa sasniedza 270 miljonus eiro, taču apgrozījums 3,6 miljardus eiro.

Šobrīd informācijas un komunikācijas tehnoloģiju nozare veido 4,1% no IKP.

Domājams, tikai laika jautājums līdz šī joma sniegs būtisku pienesumu ne vien Latvijas kopējā attīstībā, bet arī veidos ievērojamu daļu no iekšzemes kopprodukta.

Latvijas Informācijas un komunikācijas tehnoloģijas asociācijas prezidente Signe Bāliņa norādījusi, ka IKT ir horizontāla nozare, tāpēc tās attīstība būtiski ietekmē arī citas tautsaimniecības jomas, piemēram, medicīnu, pārtikas rūpniecību un citas. Biznesa procesu uzlabošana un jaunu, modernu pakalpojumu radīšana šajās nozarēs ir tikai dažas no tehnoloģiju un IKT jomas kopumā sniegtajām iespējām.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!