Ķīpsalā atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija

Ķīpsalā atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija

Paplašinot Ķīpsalas viedo kvartālu, oktobrī atklāta vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija, kuras veikto mērījumu dati ir pieejami visiem un ļaus sekot līdzi šai informācijai. Tāpat dati pieejami arī pašvaldībai, tā palīdzot identificēt raksturīgākos piesārņotājus, kā arī izvērtēt ieviesto aktivitāšu rezultātus piesārņojuma mazināšanai. Savukārt zinātnieki, strādājot ar iegūtajiem datiem, varēs veikt nākotnes situācijas prognozēšanu pie dažādiem scenārijiem. 

Ķīpsalas vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacijas uzstādīšanu un apkopi nodrošina BiSMART partneris Tet. Tā mēra gaisa kvalitāti atbilstoši Eiropas gaisa kvalitātes indeksam, kā arī trokšņu līmeni vidē. Savukārt monitoringa stacijas noteiktais vēja virziens un stiprums palīdz identificēt potenciālos gaisa piesārņojuma avotus. Līdzīgi mērījumi pieejami arī smaku noteikšanai, lietus stiprumam, redzamībai un citiem vides aspektiem, tomēr tie vēl nav testēti Latvijā.

Iegūtie dati ir pieejami iedzīvotājiem uz Ķīpsalā, Zunda krastmalā, izvietotā ekrāna.

Informācija tiek atjaunota ik pēc vienas stundas, nodrošinot tās pieejamību gandrīz reāllaikā un ļaujot izdarīt datos balstītus lēmumus.

Piemēram, pastaigā ar mazuli doties tad, kad ir vislabākie gaisa kvalitātes mērījumi. Vai, plānojot doties rīta skrējienā, iepriekš pārliecināties, vai nav paaugstināts putekļu vai mašīnu izplūdes gāzu piesārņojums, kas ilgtermiņā varētu kaitēt veselībai.

Tet Jaunu biznesu attīstības vadītāja Guna Dātava norāda, ka Ķīpsalas kvartāla ierīkošana spilgti parāda, ka gudrai pilsētas pārvaldībai ir jāspēj domāt sistēmiski un kā dažādas tehnoloģijas viena otru var papildināt, lai nonāktu pie mērķa. Jau šobrīd Ķīpsalā, Zunda krastmalā, viedās gaismas sistēma ar saviem kontrolieriem strādā kā mugurkauls, pārvaldot pastāvīgo strāvu un piegādājot to citām iekārtām – kamerām, sensoriem. Vides un gaisa kvalitātes monitoringa stacija ir nākamais attīstības solis, kas ļoti skaidri iezīmē datu lomu iedzīvotāju dzīves kvalitātes uzlabošanā.

Savukārt Rīgas pilsētas attīstības komitejas priekšsēdētāja Inese Andersone norāda, ka jaunās un kompaktās vides un gaisa piesārņojuma stacijas izvietošana Ķīpsalas viedpilsētu teritorijā ir labs piemērs, kā pilsēta sadarbojas ar tehnoloģiju uzņēmumu jaunu produktu attīstībā. No vienas puses, pilsētai ir nepieciešami jauni veidi datu ievākšanai, kas iederas pilsētvidē, bet, no otras puses, tehnoloģiju uzņēmumiem nepieciešams izstrādāt risinājumus pilsētvides attīstības izaicinājumiem. Ķīpsalas viedpilsētas teritorija kalpo kā testa vieta jaunizstrādāto produktu pārbaudīšanai.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!