Nabadzīgās valstis no robotizācijas radīta bezdarba var glābt tikai izglītība

Nabadzīgās valstis no robotizācijas radīta bezdarba var glābt tikai izglītība

Atbilstīgi ANO datiem, robotizācija un automatizācija apdraud divas trešdaļas darba vietu tā dēvētajās attīstības valstīs. Pasaules nabadzīgāko reģionu lielākās daļas iedzīvotāju zemais izglītības un profesionālās kvalifikācijas līmenis draud novest pie cilvēces vēsturē līdz šim neredzētu mērogu sociālās krīzes, izdevumā Financial Times raksta GEMS Education vadītājs Sanijs Barki.

Par robotizācijas un automatizācijas priekšā pašu neaizsargātāko valsti pasaulē tiek uzskatīta Etiopija, kurā var izzust 85% darba vietu, bet kopumā masveidīga darba vietu zaudēšana draud daudziem Dienvidu Āzijas un Āfrikas reģioniem. Tā kā pēdējos strauji pieaug gados jaunu cilvēku skaits, viņu nespēja atrast darbu un saņemt sociālo aizsardzību var kļūt par destabilizējošu spēku valstīs, kuras jau tāpat plosa dažādas pretrunas un bieži vien arī pilsoņu kari, teikts publikācijā.

Vienīga atbilde uz šo izaicinājumu tikmēr ir izglītībā.

Attīstības valstīm ir jāsagatavo savi iedzīvotāji tām profesijām, kas saglabāsies arī pēc „robotu atnākšanas”. Tomēr izglītības standarti lielākajā daļā nabadzīgo valstu ir tik zemi, ka automatizācija tajās „var radīt ideālu vētru”.

Šī iemesla dēļ bagātajām valstīm ir jāsaprot, ka ja tās tuvākajā laikā neparūpēsies par miljarda attīstības reģionu nabadzīgāko valstu iedzīvotāju izglītošanu, tad jau drīzā nākotnē saskarsies ar cilvēces vēsturē vērienīgāko migrācijas krīzi, jo roboti būtībā izspiedīs no nabadzīgajām valstīm ievērojamu daļu iedzīvotāju.

Publikācijas noslēgumā atgādināts, ka nepieciešams atcerēties – izglītība ir viena no tām jomām, kurā iespējamas ātras pārmaiņas un uzlabojumi. Pirms piecdesmit gadiem Dienvidkoreja bija nabadzīga un mazizglītota valsts, taču šodien tā pieder bagāto valstu klubam un ir valsts ar vienu no labākajām izglītības sistēmām pasaulē. Un tas ir kļuvis iespējams tādēļ, ka Dienvidkorejas politiķi saprata to, ko mūsdienu pasaule, šķiet, ir aizmirsusi – izkļūt no nabadzības nav iespējams bez investīcijām izglītībā, teikts rakstā.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!