Saruna ar SK ID Solutions pārstāvi Sanitu Meijeri par tendencēm digitālajā telpā

Saruna ar SK ID Solutions pārstāvi Sanitu Meijeri par tendencēm digitālajā telpā

Attīstoties tehnoloģijām un risinājumiem, arī digitālā telpa mainās tam līdzi, ietekmējot ikdienas lietotāju un, kas nav mazsvarīgi - arī digitālā Es drošību. Par jauniem virzieniem digitālajā telpā, konkrētāk, eIDAS regulu un tās ietvaros plānotā digitālā maka izveidi sarunā plašāk stāsta SK ID Solutions biznesa attiecību un Latvijas filiāles vadītāja Sanita Meijere.

Pastāsti, lūdzu, plašāk par to, kas ir eiDAS regula?

eIDAS ir Eiropas Savienības (ES) regula. No sākuma bija direktīva, kas ES regulēja šo digitālo pasauli, digitālo identitāti, digitālo parakstīšanu. Pēc tam direktīva pārtapa par eIDAS regulu. Atšķirība ir tā, ka direktīva ir jāiestrādā nacionālajos tiesību aktos un tikai pēc tam kļūst saistoša. Savukārt regula ir saistoša visām ES dalībvalstīm no tā brīža, kad valsts ir iestājusies ES. 

Mēs, kuri piedāvājam elektronisko identifikāciju, kvalificētu elektronisko parakstu, laika un e-zīmogus, drošības sertifikātus mājaslapām, esam uzticamības pakalpojumu sniedzēji. Savukārt eIDAS regula ir mūsu bībele, kas nosaka, kā mums jāstrādā, lai izstrādātie risinājumi, pakalpojumi, ko sniedzam, tiktu atzīti savstarpēji visās ES dalībvalstīs. Lietotāji, izmantojot mūsu pakalpojumus, šādā veidā var būt pārliecināti, ka, piemēram, ar e-parakstu parakstītie līgumi, drošā autentifikācija, vienmēr kalpos kā pierādījums arī riska brīžos. 

Šobrīd šajā jomā ir paredzētas kādas izmaiņas? 

Pagājušo gadu sākās diskusijas par eIDAS otro versiju, kas tagad ir nodota ES dalībvalstīm apspriešanai.

Bija paredzēts ambiciozs mērķis, ka jau šī gada nogalē ES dalībvalstīs būs ieviests jauns uzticamības pakalpojums - digitālās identitātes maks.

Brīdī, kad sākās šī plāna reālā apspriešana un atgriezeniskās saites sniegšana no dalībvalstu puses, izskatās, ka tas nenotiks tik ātri. Neskatoties uz to, digitālais maks būs, taču, ko piedāvās, līdz galam vēl precīzi nezinām, jo regula vēl tiek labota. 

Ko, Tavuprāt, šis digitālais maks varētu piedāvāt vai kādā virzienā varētu attīstīties?

Digitālā maka galvenā ideja ir iespēja dažādus personu, statusu apliecinošus dokumentus, arī norēķinu kartes glabāt vienuviet elektroniskā formātā - digitālā maka lietotnē. Līdzīgi kā Smart-ID gadījumā tā būs lietotne, kas ļaus autentificēties, elektroniski parakstīt dokumentus, apliecināt savu identitiāti, izglītības līmeni, bankas klienta statusu utt. 

Svarīgi, ka, lai iegūtu visas šīs kvalificētās identitātes, pirmreizējā izsniegšana notiek klātienē vai klātienei pielīdzināmā drošā formātā. Tai obligāti nav jābūt PMLP, tā var būt arī cita iestāde.

Kādu pievienoto vērtību no digitālā maka saņemtu uzņēmējs?

Uzņēmumu pārstāvjiem ir svarīgi, lai būtu plašāks pielietojums, piemēram, dažādu faktu apliecināšana.

Tas, kas mūsu uzņēmējiem būtu interesanti - ar šo digitālo maku atvieglot līgumu parakstīšanu uzņēmumu starpā.

Tāpat tas šķiet arī noderīgs gadījumos, kad būtu jāuzrāda deklarētās dzīvesvietas adrese, bankas konta numurs u.c. Tās ir dažādas papildus lietas, kas uzņēmumiem radītu to pievienoto vērtību un par ko viņi arī būtu gatavi maksāt. 

Kad šie digitālie maki varētu reāli parādīties?

Kā jau minēju, ES bija ambiciozs mērķis, kas nu jau, var teikt, ka nerealizēsies. Taču, skatoties pieredzējušu uzņēmumu komentārus šajā jomā, visā ES kaut kas varētu parādīties aptuveni tuvāko sešu gadu laikā. Man gan pašai personīgi šķiet, ka tas notiks ātrāk. 

SK ID Solutions šobrīd strādā pie sava izpētes projekta, kas saistās tieši ar digitālā maka pētniecību un izpēti - kā tehnoloģiski droši veidot šādu risinājumu, kā arī apzinām uzņēmēju vēlmes. 

Ko vēl interesantu un noderīgu tuvākajā laikā varētu gaidīt no SK ID Solutions?

Tas, pie kā pašreiz strādājam, ir risinājums, kas jaunajam lietotājam Smart-ID kontu ļaus atvērt attālināti ar biometrijas palīdzību. Tāpat darbojamies pie plašākas ES tirgus apgūšanas, lai Smart-ID risinājumu varētu izmantot arī interesenti ārpus Baltijas valstīm. 

PIlnu interviju ar Sanitu Meijeri vari noskatīties šeit: https://www.facebook.com/bismart.lv/videos/301216102210246

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!