Ziņojums: Profesionāls mentorings varētu mazināt dzimumu atšķirības tehnoloģiju nozarē

Ziņojums: Profesionāls mentorings varētu mazināt dzimumu atšķirības tehnoloģiju nozarē

Lai gan pandēmija ir veicinājusi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) nozares izaugsmi, Latvijā tikai katra piektā (22,9%) IKT speciāliste ir sieviete. Lai situāciju uzlabotu, Latvijas mentoringa programma Riga TechGirls pievienojusies Lietuvas mentoringa programmas Women Go Tech un Ziemeļvalstu Ministru padomes biroja Lietuvā starptautiskajam projektam, kura mērķis ir mazināt dzimumu atšķirības tehnoloģiju nozarē. 

Projekta laikā rīkotāji apmeklēja vietējās organizācijas Ziemeļvalstu un Baltijas reģiona valstīs, ieskaitot Latvijā. Tika organizēti semināri un diskusijas, lai noskaidrotu, kādus pasākumus vietējās organizācijas veic, lai mazinātu dzimumu atšķirības IKT nozarē, un kādas ir iespējas sievietēm veidot karjeru šajā jomā. 

Semināru laikā konstatētas vispārējās problēmas saistībā ar sieviešu zemo īpatsvaru tehnoloģiju jomās – nepilnības izglītības sistēmās, kļūdas, skolā zēniem un meitenēm piedāvājot atšķirīgas, dzimumu normām atbilstošas karjeras utt. Apzinājuši kopīgās problēmas, iesaistītie uzņēmumi un organizācijas dalījās ar pētījumiem, iekšējām iniciatīvām un risinājumiem, lai mainītu pašreizējo situāciju.

Projektā piedalījās arī Latvijas mentoringa programma Riga TechGirls. Tās vadītāja Anna Andersone uzsver, ka -

tikai 1% sieviešu Latvijā ir nodarbinātas tehnoloģiju jomā - vienā no visstraujāk augošajām nozarēm.

Tāpat arī nākotne nebūs iespējama bez tehnoloģiju prasmēm un zināšanām. Tā kā IT un inženieru amati ir arī vieni no vislabāk atalgotajiem amatiem, visas sabiedrības un valsts interesēs ir, lai šajā nozarē būtu nodarbināts vairāk sieviešu. A. Andersone norāda, ka Riga TechGirls nepārtraukti strādā pie tā, lai sieviešu šajā nozarē būtu vairāk.

Projektā noskaidrots, ka viens no iespējamiem risinājumiem situācijas uzlabošanai varētu būt profesionāla mentorēšana. Women Go Tech  jau piecus gadus īsteno sešu mēnešu programmas sievietēm. Katru sezonu tehnoloģiju uzņēmumu vadītāji un eksperti mentorē izvēlētās dalībnieces, lai palīdzētu viņām iepazīt un īstenot dažādas karjeras iespējas tehnoloģiju jomā. 

Women Go Tech līdzdibinātāja Židrūne Vitaite uzsver, ka Women Go Tech mērķis ir veicināt diskusijas par dzimumu atšķirībām tehnoloģiju jomās reģionālā līmenī. Viņa arī piebilst, ka vietējās iniciatīvas jau devušas izcilus rezultātus. Piemēram,

vairāk nekā 80 semināri, 28 tīklošanās un 50 citi pasākumi Riga TechGirls piecu gadu darbības laikā jau iedvesmojuši vairāk sieviešu apsvērt ar tehnoloģijām saistītas profesijas.

Šogad Riga TechGirls mentoringa programmas “Iepazīsti tehnoloģijas” otrajai sezonai pieteicās gandrīz 6 tūkstoši pretendentu, salīdzinot ar nepilniem 4 tūkstošiem pērn. 

Reaģējot uz Covid-19 krīzi, Riga TechGirls uzsāka sadarbību arī ar Women Go Tech un laida klajā sagatavošanas programmu "Discover Tech". Tā vērsta uz to, lai sievietes bez tehniskās izglītības varētu sākt strādāt IKT jomā. Programmai 2020. gadā pieteicās vairāk nekā 10 tūkstoši dalībnieču, šogad – 9 tūkstoši. Paredzams, ka 30% dalībnieču pēc tam varēs pievienoties tehnoloģiju nozarei.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!