Latvijā izveidots pirmais kvantu tīkla savienojums

Latvijā izveidots pirmais kvantu tīkla savienojums

Uzņēmums Tet pēc vairāku mēnešu darba izveidojis pirmo datu pārraides kanālu, kas balstīts kvantu šifrēšanas tehnoloģijās. Šāds informācijas pārraides paņēmiens tiek uzskatīts par drošāko pasaulē, jo kvantu atslēgas, kuras tiek izmantotas, lietojot kvantu mehānikā balstītu informācijas pārraidi, nav iespējams nemanāmi noklausīties, nozagt vai kā citādi tām kaitēt. 

Norādīts, ka nākotnē jaunais kvantu atslēgu tīkls palīdzēs aizsargāt īpaši svarīgus un sensitīvus datus, integrējot uz kvantiem balstītas sakaru infrastruktūras sistēmas.

Šādā veidā būs iespējams nostiprināt valsts iestāžu, datu centru, finanšu un veselības nozares iestāžu, kā arī energotīklu kiberaizsardzību.

Tet šo projektu īsteno kopā ar vairākiem partneriem Eiropas Savienības (ES) līdzfinansētā projekta “European Quantum Communications Initiative” ietvaros. Tajā Eiropas Komisija sadarbojas ar visām 27 ES dalībvalstīm un Eiropas Kosmosa aģentūru, lai izstrādātu un izbūvētu kvantu komunikācijas tīklu, izmantojot optisko šķiedru sakaru tīklus, kā arī attīstītu šo tehnoloģiju kosmosā un satelītu tīklā.

ES projekta ietvaros Latvijā tiek veidots Latvijas kvantu tīkls, kura mērķis ir uzbūvēt nacionālās kvantu komunikācijas demo jeb bāzes tīklu, kā arī izstrādāt un testēt kvantu komunikācijas tehnoloģijas dažādās nozarēs, kurām droša informācijas pārraide ir īpaši būtiska. Nākamie projekta soļi paredz inovatīvā risinājuma ieviešanu, lietošanas scenāriju un pakalpojumu izstrādi veselības un finanšu nozaru uzņēmumos, ko Tet plāno testēt un ieviest līdz 2025. gadam. Par pilotprojekta dalībniekiem tiks izraudzīti šo nozaru uzņēmumi, jo veselības un finanšu joma ir īpaši jutīgas pret datu drošības riskiem. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!