Tet viedā apgaismojuma risinājums palīdzējis ietaupīt jau 77% elektroenerģijas

Tet viedā apgaismojuma risinājums palīdzējis ietaupīt jau 77% elektroenerģijas

Kopš oktobra, kad Tet viedais apgaismojums pilnā sparā sāka darboties trīs Ķīpsalas ielās Rīgā, izdevies ietaupīt 77% elektroenerģijas, salīdzinot ar patēriņu iepriekšējā gadā. Šobrīd Āzenes, Ķīpsalas ielās un Zunda krastmalā jau 61 apgaismes stabs aprīkots ar maza patēriņa LED gaismekļiem, Latvijā ražotiem viedajiem kontrolieriem un kustības sensoriem.

Tet jauno biznesu attīstības vadītājs Toms Stālmans skaidro, ka elektrības patēriņš šajās ielās 2021. gada novembrī bija 5428 kWh. Savukārt šogad, pateicoties Tet viedajam apgaismojumam, šis skaitlis jau ir ievērojami mazāks, samazinoties līdz 1413 kWh. Aprēķinot naudas izteiksmē, elektrības rēķinus iespējams samazināt vairāk nekā divas reizes. Savukārt ņemot vērā iepriekšējā gada elektrības tarifus, kopējais finanšu ietaupījums būs vēl lielāks.

Pašreizējais ietaupījums iegūts, attālināti regulējot gaismu spilgtumu no 100% brīžos, kad notiek kustība, līdz 70% brīžos, kad kustības nav. Līdz ar gaismas spilgtuma procentu amplitūdas palielināšanu Tet paredz, ka ietaupījuma apjomu būs iespējams kāpināt. Turklāt viedā apgaismojuma pārraudzības platformā katram aprīkotajam apgaismes stabam ir savs profils, kas ļauj katru no tiem attālināti kontrolēt un pielāgot infrastruktūras vajadzībām. Piemēram, lai rūpētos par drošību, gaismām, kas atrodas pie neregulētām gājēju pārejām, iespējams nodefinēt nepārtrauktu 100% gaismas intensitāti, kamēr pārējo gaismu spožums reaģē uz kustību.

Tet viedais apgaismojums pielāgo gaismas intensitāti transportlīdzekļu un gājēju plūsmai, tādējādi efektivizējot elektroenerģijas patēriņu.

Sistēma izstrādāta tā, lai to ērti varētu savienot ar ārējiem datiem – Nord Pool biržas cenām, laikapstākļiem, diennakts tumšā laika izmaiņām, arī tādā veidā pakāpeniski palielinot ietaupījumu.

Viedais apgaismojums tapis sadarbībā ar Rīgas domi, pašvaldības aģentūru “Rīgas gaisma”, Rīgas Tehnisko universitāti un Draugiem Group meitas uzņēmumu Idea Lights, kas jau pirms tam ieviesis vairākus viedos risinājumus Cēsīs.

Ķīpsalā Tet iecerējis izmēģināt arī citus viedās pilsētas risinājumus. Šobrīd jau uzsākti darbi pie 60GHz bāzes stacijas un antenu ierīkošanas, kas nodrošinās bezvadu internetu ar optikas ātrumu līdz pat 1000 Mbit/s. Tām tiks pievienotas kameras ar iebūvētu mākslīgo intelektu, kas ļaus testēt gudrās stāvvietas ielu līmenī, kā arī citus viedās mobilitātes un drošības risinājumus. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!