BiSMART vadītājs Juris Kabakovs: Robotizācija jāievieš visur, kur iespējams

BiSMART vadītājs Juris Kabakovs: Robotizācija jāievieš visur, kur iespējams

Tehnoloģijām attīstoties arvien straujāk, aktuālāks kļūst jautājums - kas notiks ar darba vietām? Skaidrs, ka mākslīgais intelekts un robotizācija ievērojami transformēs darba tirgu un nozares. Saistībā ar to BiSMART vadītājs Juris Kabakovs projekta “Kritiskās lasīšanas skola” jaunākajā epizodē vērš uzmanību uz to, ka robotizācija jāievieš visur, kur iespējams, kā arī izsaka viedokli par tehnoloģiju nozīmi nākotnē un uzņēmumu “nogulētajām” iespējām šobrīd. 

Vai tehnoloģiju attīstības jomā Latvija iet kopsolī ar citām valstīm? 

Tehnoloģiju attīstības jomā Latvija ir konkurētspējīga un atsevišķos segmentos pat var sacensties ar lielvalstīm. J. Kabakovs to pamato ar vairākām lietām. Pirmkārt, Latvijā ir ļoti ātrs internets, kam, pie tam, ir labs pārklājums. Par to liecina arī fakts, ka Latvija ieņem 5. vietu interneta ātrumā ziņā ES valstu vidū. Otrkārt, Latvijas iedzīvotāji aktīvi izmanto e-parakstu, savukārt uzņēmumiem no šī gada obligāts ir e-adreses rīks. Treškārt, ērtu un mūsdienīgu piekļuvi e-pakalpojumiem nodrošina portāls Latvija.lv.

Domāju, ka Latvija tajā visā parāda ļoti labu sniegumu. Mēs vienkārši pārāk maz sevi slavējam un sakām, ka mums ir izdevies,”

saka BiSMART vadītājs. 

Kādas jaunas tehnoloģijas drīzumā ienāks mūsu ikdienā?

Jaunas tehnoloģijas un to sniegtās iespējas Latvijā ienāk regulāri, un šeit J. Kabakovs norāda uz mūsu pašu aviokompāniju airBaltic, kas nesen lidojumos sāka piedāvāt Starlink internetu. Nedaudz cits piemērs ir kiborgi jeb cilvēki, kuri sevi papildina ar dažādām maņām. Piemēram, kāda spāņu māksliniece un kiborgu aktivīste savā ķermenī uz laiku implantēja seismiskos sensorus, kas viņai ļāva sajust zemestrīces. Savukārt kāds neredzīgs vīrietis līdzīgā veidā spēj saredzēt krāsas. 

Vienlaikus jāatzīst, ka Latvija tehnoloģiju izmantošanas ziņā atrodas daudz lēnākā ritmā nekā, piemēram, pasaules metropoles. “Mums advancētākās tehnoloģijas bieži vien nemaz nav nepieciešamas, tās pat ir vairāk kā apgrūtinājums,” uzskata BiSMART vadītājs, piebilstot, ka tehnoloģijai ir jākalpo, nevis jāpaverdzina sabiedrība. Taču, runājot par tehnoloģijām kopumā, J. Kabakovs uzsver, ka tas ir viens no stūrakmeņiem, kā uzlabot savu dzīvi. 

Vai robotizācija draud ar bezdarbu? 

Runājot par robotizācijas nepieciešamību, Juris Kabakovs uzskata:

Robotizācija ir jāievieš un jāizmanto visur, kur iespējams”.

Kā vienu no vienkāršiem piemēriem viņš min e-pastu sūtīšanu. Ja agrāk lielam cilvēku skaitam vajadzēja izsūtīt vienu un to pašu e-pastu, tas lielākoties bija jādara manuāli pa vienam, kas prasīja daudz laika. Šodien robotizācija sniedz iespēju vienu e-pastu nosūtīt uzreiz visiem, ļaujot krietni ietaupīt laiku. Būtiski arī saprast, ka robotizācija neatņem darbu, bet sniedz daudz vairāk brīva laika. Atliek uzdot sev jautājumu, kā to izmantot? 

Ar ko mākslīgais intelekts atšķiras no robota? 

Robotika un mākslīgais intelekts nākotnē sniegs arvien plašākas iespējas. J. Kabakovs norāda uz piemēru, ka būs iespēja radīt lietas vai kādas būtnes, kuras spēs just, mācīties pašas un kurām būs augstāks intelekta līmenis nekā cilvēkam. Tas, iespējams, būs evolūcijas nākamais solis, kas mainīs daudzas nozares. Vienlaikus bieži vien var novērot, ka cilvēki jauc robotikas un mākslīgā intelekta jēdzienus, uzskatot, ka tas ir viens un tas pats. Taču atšķirība ir tajā, ka robots izpilda cilvēka dotās komandas. Savukārt mākslīgais intelekts, balstoties uz datiem, izdomā, kāds risinājums lietotājam būtu nepieciešams un piedāvā to. 

Sarunu ar Juri Kabakovu iespējams noskatīties šeit

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Izstāžu centrs Ķīpsala, Rīga
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!