NASA veiksmīgi pabeigusi nozīmīgo Mēness misiju “Artemis I”

NASA veiksmīgi pabeigusi nozīmīgo Mēness misiju “Artemis I”

Ievērojams notikums 11. decembrī noticis kosmosa nozarē. Kosmosa aģentūras NASA kosmosa kuģis Orion veiksmīgi piezemējās uz platformas Sanfrancisko krastos, šādi iezīmējot 25 dienu ilgās Mēness misijas “Artemis I” veiksmīgu noslēgumu. Misijas ietvaros Orion aplidoja apkārt Mēnesim, pārbaudot kosmosa kuģa veiktspēju un novērtējot gatavību “Artemis II” misijai, kurā jau piedalīsies apkalpe. 

Misija “Artemis I” tika uzsākta 16. novembrī. Tā sākotnēji bija plānota 29. augustā, taču dažādu problēmu dēļ tostarp saistībā ar tehnisko gatavību un laikapstākļiem, atlikta vairākas reizes. 

Šī misija bija ievērojama vairāku iemeslu dēļ. Piemēram, kosmosa kuģis Orion tās laikā uzstādīja jaunu lidojuma rekordu, sasniedzot vēsturiski lielāko attālumu no Zemes - 401 798 kilometrus. Būtiski, ka iepriekš šis rekords tika uzstādīts misijas “Apollo 13” laikā 1970. gadā, kad kosmosa kuģis atradās 400 171 kilometra attālumā no Zemes.

Vienlaikus kopumā “Artemis I” misijas laikā kosmosa kuģis Orion kopumā mēroja 2,25 miljonu kilometru lielu attālumu. 

“Artemis I” bija pirmā no NASA programmas Artemis misijām, kuras mērķis bija pārbaudīt kosmosa kuģa Orion darbību un veiktspēju, lai pēc tam saprastu, ko uzlabot nākamās programmas misijās. Tāpat šajā misijā nepiedalījās apkalpe. Taču, lai novērtētu lidojuma ietekmi uz cilvēku, Orion atradās trīs manekeni, kas bija tērpti skafandros un aprīkoti ar sensoriem. Šādā veidā NASA varēja iegūt maksimāli pietuvinātus datus par to, kādu ietekmi lidojums būtu atstājis uz cilvēku. 

Iegūtie dati noderēs “Artemis II” misijā, kurā piedalīsies četru cilvēku apkalpe, kas, atrodoties kosmosa kuģī Orion, apriņķos apkārt Mēnesim. Paredzēts, ka šī misija notiks 2024. gadā. Savukārt 2025. vai 2026. gadā plānots organizēt “Artemis III” misiju, kuras ietvaros cilvēks pēc vairāk nekā 50 gadu pauzes atkal uzkāps uz Mēness virsmas. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!