Jaunuzņēmumi Latvijā šogad piesaistījuši četras reizes mazāku finansējumu nekā pērn

Jaunuzņēmumi Latvijā šogad piesaistījuši četras reizes mazāku finansējumu nekā pērn

Šis gads visādā ziņā bijis izaicinājumiem bagāts. Ja 2022. gada sākumā uzņēmēju vidū valdīja visai pozitīvs noskaņojums, tad, sākoties karam Ukrainā, situācija kļuva pavisam citāda. Tālāk gada ritējumu ļoti stipri ietekmēja inflācija, problēmas ar piegādes ķēdēm, kā arī bažas par ekonomikas lejupslīdi, kas skāra ikkatru nozari un uzņēmumu. Arī investori kļuvuši krietni piesardzīgāki un rūpīgi apsver, kur ieguldīt savus līdzekļus. Šīs tendences spilgti atspoguļojušās arī Latvijas jaunuzņēmumu vidē, kuri šogad piesaistījuši četras reizes mazāku finansējumu nekā 2021. gadā.  

Labs of Latvia informē, ka šogad Latvijas startapi piesaistījuši investīcijas 61 miljona eiro apmērā. Salīdzinot ar pērno gadu, tas ir četras reizes mazāk, kad jaunuzņēmumi saņēma rekordlielas investīcijas kopumā 247 miljonu eiro apmērā. Norādīts, ka lielākie investīciju raundi bijuši jaunuzņēmumiem Juro, Giraffe360, Aerones, Colizeum un SALTOx. Šī gada laikā trīs Latvijas startapi - Vendon, GetaPro un Nordigen - arī tikuši pārdoti. Tomēr kopumā šis gads jaunuzņēmumu nozarē bijis mazāk aktīvs par 2021. gadu. 

Lielākais aktivitātes kritums šogad novērots tieši no investoru puses, kuri savus līdzekļus cenšas ieguldīt īpaši apdomīgi.

Startin.LV valdes loceklis un investīciju fonda Change Ventures partneris Andris K. Bērziņš norāda, ka 2022. gadā ievērojami kritās akciju tirgus cenas, kā arī samazinājās makroekonomiskās izaugsmes temps. Tas, savukārt, atstājis būtisku ietekmi gan uz uzņēmumu vadītājiem, gan investoriem, kuri cenšas saprast, cik daudz līdzekļu šajos neskaidrību pilnajos laikos prātīgi investēt. Bija arī manāms, ka vairāki Latvijas startapi samazināja darbinieku skaitu un izvairījās no nepieciešamības piesaistīt jaunas investīcijas. Vienlaikus Bērziņš uzsver, ka daži Latvijas startapi, kas jau nes mūsu valsts vārdu pasaulē, arī šogad piesaistījuši finansējumu. Tie ir, piemēram, Giraffe360 un Aerones

Jāpiezīmē, ka pērn Latvijas jaunuzņēmumi nodokļos valsts budžetā kopumā samaksāja 43,6 miljonus eiro. Lielākā daļa no šīs summas nāca no sešus līdz desmit gadus veciem startapiem. 

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113

SIA BiSMART
Reģ. Nr. 40203056850
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!