Pēdējo gadu laikā Latvijas jaunuzņēmumu nozare ir piedzīvojusi izaugsmi, kas atspoguļojas gan finansiālajos rādītājos, gan nodokļu maksājumos valsts budžetā. 2023. gadā startapi samaksāja nodokļos par 16% vairāk nekā gadu iepriekš jeb 71,4 miljonus eiro. Kopējais nozares apgrozījums pārsniedza 400 miljonus eiro, un jaunuzņēmumos nodarbināti 4000 strādājošo ar vidējo algu 2850 eiro. Šie dati liecina par startapu arvien nozīmīgāko lomu Latvijas ekonomikā.
Latvijas jaunuzņēmumu asociācijas Startin.lv datubāzē šobrīd ir reģistrēti 512 jaunuzņēmumi, no kuriem lielākā daļa – 315 – darbojas Rīgā, bet vēl 84 – Pierīgā.
Citviet Latvijā jaunuzņēmumu skaits ir krietni mazāks: Vidzemē – 39, Kurzemē – 32, Zemgalē – 16, bet Latgalē reģistrēti tikai seši. Neskatoties uz to, ka jaunu startapu reģistrācija 2024. gadā ir samazinājusies, tiek attīstītas dažādas iniciatīvas, kas veicina nozares izaugsmi, piemēram, Startup House Riga izveide, kas kalpo kā inovāciju un sadarbības centrs.
Jaunuzņēmumi lielākoties orientējas uz B2B (business-to-business) modeli – 45% izstrādā un piedāvā produktus citiem uzņēmumiem. Tomēr, ņemot vērā, ka 36% uzņēmumu precīzi nenorāda savu biznesa modeli, patiesais B2B startapu īpatsvars varētu būt vēl lielāks. Visvairāk jaunuzņēmumu darbojas programmatūras izstrādē – kopumā 312. Populārākās nozares ir finanšu tehnoloģijas, mākslīgais intelekts, veselības un medicīnas tehnoloģijas, kā arī mobilitātes risinājumi.
Jaunuzņēmumos strādājošo vidējā alga 2023. gadā sasniedza 2850 eiro, kas ir teju divreiz vairāk nekā vidējā alga privātajā sektorā Latvijā, kas padara šo nozari pievilcīgu jaunajiem talantiem. Tomēr uzņēmējdarbības vidē joprojām dominē vīrieši – 61% jaunuzņēmumu vairākuma akcionāru ir vīrieši, savukārt tikai 26,4% startapu ir vismaz viena sieviete starp īpašniekiem. Šis rādītājs ir līdzīgs kopējai uzņēmējdarbības videi Latvijā.
Investīciju piesaiste ir būtisks faktors jaunuzņēmumu attīstībai. 2023. gadā Latvijas startapi piesaistīja 34,3 miljonus eiro 34 investīciju darījumos. No tiem 31 darījums bija pirmssēklas vai sēklas stadijā, bet trīs – A sērijas vai izaugsmes investīcijas.