3D printeri – protezēšanai, neredzīgajiem un dārza rūķu kopēšanai

3D printeri – protezēšanai, neredzīgajiem un dārza rūķu kopēšanai

Trīsdimensionālu (3D) jeb telpisku priekšmetu radīšana izdrukas veidā nav nekas jauns – pirmos patentus tehnoloģijām izsniedza jau iepriekšējā gadsimta 80. gados, taču t. s. 3D printēšana (priekšmetu izdruka) plašāk pieejama ir kļuvusi, pateicoties modernai datortehnoloģijai. Parasti portatīvie un galda datori un tiem ražota programmatūra spēj veidot jebkādu priekšmetu modeļus digitālā veidā, citos vārdos, minētos apavus dators digitāli sagraiza tūkstošos atsevišķu slāņu, un pēc tam, programmas vadīts, printeris katru slāni ar izmantoto izejvielu uzklāj līdz brīdim, kad priekšmets ir gatavs. 

Tie, kas ir redzējuši interneta video, kur darbojas kāds 3D printeris, sapratīs, ka tas strādā samērā lēni un tā ražošanas apjoms nav salīdzināms ar masveida industriālo ražošanu: kamēr viens printeris dažu minūšu laikā izveido vienu plastmasas vai metāla pulvera alvas karavīru, industriāls ražošanas cehs tos var saražot tūkstošos. Tādēļ 3D printeri parasti noder prototipu vai unikālu, personalizētu priekšmetu ražošanai.

Izmanto vairākas tehnoloģijas

3D izdruka apvieno vairākas priekšmetu veidošanas tehnoloģijas: stereolitogrāfijā (SLA) koncentrētu ultravioletās gaismas staru raida uz plānā kārtā uzklātu šķidru plastikātu, kas gaismas ietekmē sacietē; selektīvajā lāzera kausēšanā (SLS) izmanto lieljaudas lāzera staru, ar kuru sīkas plastmasas, metāla, keramikas vai stikla pulvera daļiņas sakausē vēlamā trīsdimensiju formas masā; termoplastikāta auklas kausēšanā (FDM) printera galva izkausē termoplastikāta auklu un uz gludas pamatnes slāni pa slānim ieklāj detaļu. Ir arī citas tehnoloģijas un iepriekšminēto variācijas. 

Pasaulē ir savairojies daudz 3D izdrukas iekārtu ražotāju. Profesionāli lieljaudas printeri var maksāt vairākus desmitus tūkstošu eiro, savukārt daži 3D nozares jaunuzņēmumi piedāvā printerus, kas darbojas ar termoplastikāta kausēšanu, par cenu starp 300 un 400 eiro – aptuveni tikpat daudz, cik maksā labs parasts krāsu lāzerprinteris. Pēdējā laikā internetā parādās arī pamācības, kā pats var uzbūvēt 3D printeri – to salikt no tirgū pieejamajām detaļām un rīkiem vairs nav raķešbūves zinātne. 

Latvijā 3D printerus, kas izmanto FDM tehnoloģiju, ražo uzņēmums Mass Portal, kurš jau ir ieguvis starptautisku atzinību 3D priekšmetu ražošanas industrijā vismaz ar diviem darbiem. Uzņēmums iepriecināja dzīvnieku draugus, izstrādājot un izdrukājot plastmasas protēzes stārķim, kam bija salauztas kājas. Putns atkal var stāvēt un staigāt – bez protēzēm tas būtu bijis jāiznīcina, lai nenomirtu badā.

Datora programmatūra spēj veidot jebkādu priekšmetu modeļus digitālā veidā, un pēc tam, programmas vadīts, printeris katru slāni ar izmantoto izejvielu uzklāj līdz brīdim, kad priekšmets ir gatavs

Ar latviešu printeriem – taustāmas ilustrācijas

Sadarbībā ar citu Latvijas uzņēmumu Tactile Eyesight, kas ražo ilustrētu lasāmvielu neredzīgajiem un vājredzīgajiem, Mass Portal ar saviem sērijas Pharaoh printeriem izdrukāja veidnes taustāmām 3D ilustrācijām. Tactile Eyesight grāmatās blakus tekstiem Braila rakstā var aptaustīt ilustrācijas. Pirmais projekts, kā ziņo 3D izdrukas nozares mediji, bija latvietes Luīzes Pastores grāmata Pazudušais pērtiķis.

3D priekšmetu radīšana daudziem var kļūt par hobiju

Citviet pasaulē 3D printerus medicīna izmanto personalizētu cilvēka locekļu protēžu ražošanai, pat mākslīgas ādas un kaulu aizvietotāju ražošanai plastiskās ķirurģijas vajadzībām. Kā raksta portāls TechCrunch, „parasti protēzes pasūtīšana vai ilgt nedēļas, pat mēnešus. Katra protēze ir personīgi jāpielāgo lietotājam. Taču, 3D printeriem kļūstot lētākiem, rodas iespēja protēzes izstrādāt un ražot uz vietas (lietotāja dzīvesvietā)”.

3D printēšana – nākotnes hobijs un bizness

Saprotot, ka 3D priekšmetu radīšana daudziem var kļūt par hobiju vai nelielu biznesu, vairākas lielas IT firmas, to vidū Microsoft un Google, ir sākušas piedāvāt 3D skenēšanas risinājumus. To doma – priekšmetus varēs kopēt un izdrukāt, vienkārši uzņemot dažas digitālas fotogrāfijas. Daži pat prognozē, ka 3D skeneri vai skenēšanas programmatūra būs iebūvēta nākotnes mobilajos tālruņos. Protams, ja tas viss būs tik viegli izdarāms, radīsies jautājumi par autortiesībām – kaut vai ieskenējot kaimiņa dārgo, mākslinieka radīto dārza rūķi un izdrukājot perfektu plastmasas vai īpašas keramikas kopiju. 

3D printeri parasti noder prototipu vai unikālu, personalizētu priekšmetu ražošanai

Nākotnē, iespējams, rūķu mākslinieku biznesa modelis būs pārdot (licencēt) digitālus failus, ar kuriem jebkurā pasaules malā var izdrukāt rūķi vai citu priekšmetu. Šādi patlaban legāli tiek izplatīta mūzika un videomateriāls.

Saistītie raksti


Kontakti

Saziņai:
23300113
Adrese:
Daugavas iela 38-3, Mārupe, LV-2167
Ikmēneša labāko ziņu apkopojums e-pastā:
Seko!